Placeringar i SM i Nintendo 1992 samt 2000-2012

SM i Nintendo 2012 STOCKHOLM Kistamässan

1 Joakim "Akke" Akterhall
2 Stanislav "Stan" Izotov
3 Erik Wallenius
4 Robin Ronnefalk

 

SM i NINTENDO 2006 GÖTEBORG
Nordstan 6-7 januari 2007

1 Joakim "Akke" Akterhall (EoN)
2 Jesper Magnusson (Växjö Gamers)

Delad 3:e plats
David Boström (EoN)
Oliver Pettersson

Delad 5:e plats
Tobias Öien
Jan-Erik Spångberg (VäxjöGamers)
Winston Spångberg (VäxjöGamers)
Oscar Eriksson

Delad 9:e plats
Pernilla Akterhall (EoN)
Super Mario Melchert (EoN)
Michael Hansson
Daniel Göransson
Jesper Nykvist Lund
Oscar Johansson
Andreas Hansson
Jimmy Sandin

Delad 17:e plats
Conny Akterhall (en EoN pappa)
Erik Magnussson (EoN)
Hiro Karlsson (EoN)
Ekken Karlsson (EoN)
Peter Magnusson (EoN)
Christian Isacsson
Rasmus Wedin
Kevin Larsson
Erik Petersson
Per Andersson
Rikard Bertilsson
Joakim Lindroth
Arman Faghihi
Tobias Almqvist
Björn Spelberg
Johan Köhn

Övriga finalister

Vronk Hjalmarsson (EoN)
Boiri Eriksson (EoN)
Bummi Wahlstrand (EoN)
Jeanette Debruc
Tassos Mourelatos
Jonas Kristiansson
Niklas Andersson
Patrik Nilsson
+ 10 st som inte kom till finalen

 

SM i Nintendo 2005 Stockholm,
Kulturhuset, Lava.

1 Winston Spångberg 16 poäng
2 Daniel Jansson 13 poäng
3 Carl-Erik Strandberg 10 poäng
4 Douglas Nelder 9 poäng

Delad 5:e efter SSBM
- Rico Melchert (vs Daniel)
- Vronk Hjalmarsson (vs Spångberg)
- Fredrik Larsson (vs Calle)
- Jacob Erixon (vsDouglas)

Delad 9:e efter lottomatchen i WarioWare med de
långsamma TV apparaterna :(
- Pernilla Akterhall
- Joakim Akterhall

- Peter Magnusson
- Erik Magnusson
- Andreas Karlsson
- Oscar Lindéen
- Christoffer Barsk
- Olof Larsson

17 Peter Pettersson
18 Michael Hansson "Flaxet"
19 Alexander Lindgren "Aniolas"
20 EoN Bodil Eriksson "Boiri"
21 Jack Motander "Pikmin"
22 MIcke Johansson
23 Morgan Johansson
24 Robin Johansson
25 Jesper Magnusson
26 Sonny Riis
27 Michael Gibhardt
28 Adam Lindgren "Armada"
29 Daniel Svensson
30 EoN Björn Karlsson "Fluff"
31 Kai Widell
32 Per Andersson
33 Dan Lindblad
34 Andreas Lindgren "Android"

 

SM i Nintendo 2004 Göteborg,
Nordstán

1 Joakim "Akke" Akterhall
2 Mark Gaines
3 Erik Magnusson
4 Jacob Erixon
5 Pernilla "Nayru" Akterhall
6 Linus "Dark_Link" Arvidsson och
Christoffer Lindgren
8 Andreas "Hiro" Karlsson
9 David "Dave" Boström
10 Martin Bergman
11 Mikael Berg
12 Matias Wahrolen
13 Daniel Jansson
14 Douglas Neder
15 Aron Berlekom
16 Olof Larsson och
Adam Lärkeryd
18 Winston Spångberg
19 Jack Motander
20 Magnus Häggkvist (deltog ej, var sjuk)

 

SM i Nintendo 2003 Göteborg;
Nordstán

1 David Boström
2 Joakim Akterhall
3 Tobias Öien
4 Oscar Lindeen
5 Daniel Hjalmarsson
Delad 6:e plats
Mark Gaines och Christoffer Lindgren
8 Markus Vonthen
9 Peter Magnusson
10 Pernilla Akterhall
11 Erik Magnusson
12 Martin Bergman
13 Mårten Andersson
14 Michael Hansson
15 Kristian Gustafsson
16 Mikael Berg
17 Marcus Thorelius
18 Emil Widengren
19 Winston Spångberg
20 Daniel Tudt
21 Tobias Edberg

 

SM i Nintendo 2002 Stockholm
Heron City, Stockholm

1 Marc Gaines
2 Jan-Erik Spångberg
3 Oscar Lindeen
4 Christoffer Lindgren
delad 5:e
Joakim Akterhall
Andreas Rosén
Tobias Öien
Mattias Wahrolen

delad 9:e
Winston Spångberg
Marcus Thorelius
Michael Hansson
Peter Magnusson
Johan Wollter
Michael Matero
Andreas Rosen
Patrik Nilsson

17 Henrik Lennartsson
18 Gabriel Örun
19 Emil Widengren
20 Erik Hellström
21 Henric Sjöholm
22 Andreas Helgesson
23 Marcus Westöö
24 Alexander Lindgren
25 Victor Mangs
26 Johan Emanuelsson
27 Robert Svensson
28 Pontus Johansson

Pernilla kvalade inte

 

SM i Nintendo 2001 Göteborg
Nordstán

1 Tobias Öien
2 Joakim Akterhall
3 Tobias Lundmark
4 Jan-Erik Spångberg

delad 5:e
Mark Gaines
Emil Jansson
Joakim Olsson
Erik Svensson

delad 9:e
Mattias Wahrolén
Winston Spångberg
Per Jacobsson
Fredrik Johannesson
Patrik Håkansson
David Karlsson
Julio Gomez
Lukas Hägg

17 Markus Laurila
18 Erik Magnusson
19 Mikael Westman
20 André Boysen
21 Jimmy Olsson
22 Rasmus Carlsson
23 André Knås
24 Daniel Liljekvist
25 Matias Lehto
26 Gustaf Jahlert
27 Christoffer Granberg


Pernilla kvalade inte

 

SM i Nintendo 2000 Göteborg
Nordstán

1 Jan-Erik Spångberg
2 Joakim Akterhall
3 Simon Knåås
4 Fredrik Nielsen

Minns tyvärr ej efter det men
Pernilla Akterhall delad 9:e plats

 

SM i Nintendo 1992 Stockholm

1 Laurent Kollberg
3 Mathias Gustafsson
4 Fredrik Gustafsson

Tillbaka till förstasidan